Atrakcje

ŚNIEŻKA ›  najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy. Masyw Śnieżki tworzy charakterystyczna skalna piramida wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety.
ŚWIĄTYNIA WANG ›  Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Wang (norw. Vangsmjösa) i stąd wywodzi się jego nazwa.
KARCZMA SĄDOWA 1735 - KARPACZ GÓRNY( MORSKIE OKO ) › Rzesze pielgrzymów wędrujących z Kotliny Jeleniogórskiej na Śnieżkę korzystały z istniejącego już w średniowieczu szlaku zwanego Śląską Drogą.
MUZEUM ZABAWEK ›  Założycielem niezwykłego muzeum w Karpaczu jest Henryk Tomaszewski znany wielu jako twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
SKAŁA GRANITOWA MARMIT › W Karpaczu dwieście metrów poniżej Dzikiego Wodospadu oraz ulicy Strażackiej znajduje się jedna z większych ciekawostek geologicznych Karkonoszy.
MIEJSCE ANOMALII GRAWITACYJNEJ ›  Kiedy ponad 300 lat temu Isaac Newton odpoczywał w sadzie i słynne jabłko spadło mu na głowę, nie przypuszczał, że od odkrytego wtedy przez niego powszechnego prawa grawitacji będzie...
KARKONOSKIE TAJEMNICE ›  Odkryj Karkonoskie Tajemnice ! 
PARK BAJEK ›  Oferta skierowana jest głównie dla gości, którzy przyjeżdżają do Karpacza ze swoimi pociechami. Park Bajek to doskonały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
DZIKI WODOSPAD ›  Dziki Wodospad, położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę, powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy.
META TOUR de POLOGNE ›  Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Wtedy na starcie stanęło 71 kolarzy.
SKOCZNIA NARCIARSKA ORLINEK › Na przełomie XIX i XX wieku w związku z popularyzacją zimowych zawodów sportowych budowano pierwsze skocznie ze śniegu.
GRANICA KARPACZ DOLNY / KARPACZ GÓRNY › Karpacz to miasto leżące u stóp Śnieżki w dolinach Łomnicy i jej dopływów: Łomniczki, Bystrzyka, Budniczej Strugi, Dzikiego Potoku, Płomnicy.
DOM HENRYKA TOMASZEWSKIEGO ›  Henryk Tomaszewski urodził się 20 listopada 1919 r. w Poznaniu. Stworzył on kreowany przez wyobraźnię jednego autora unikatowy teatr, jakiego nikt przed nim i po nim nie zrealizował.
ŚLAD ZDOBYWCÓW ›  Skwer Śladów Zdobywców znajduje się przy Urzędzie Miejskim przy ul. Konstytucji 3 Maja 54.    Tu w Karpaczu Ludzie Gór mają swoje miejsce.
APTEKA „POD ZŁOTĄ WAGĄ” › Historia apteki zaczyna się w roku 1913. Nosiła wówczas nazwę "Prinzess-Charlotte-Apotheke" Krummhuebel. Początkowo funkcjonowała jako filia apteki w Erdmannsdorf.
ZAPORA NA ŁOMNICY ›  Łomnica jest jedną z najdzikszych i najniebezpieczniejszych górskich rzek Karkonoszy o długości 20 km.
SKAŁKI NA KARPATCE -PUNKT WIDOKOWY (KARPATKA 726 m n.p.m) › Niewiele miast w Polsce może pochwalić się takim miejscem jak Karpatka. W środku miasta znajduje się granitowa góra porośnięta pierwotnym sosnowym lasem.
DW CHROBRY- TRAGARIA ›  Dzieje tragowania turystów w lektykach u stóp Śnieżki liczą sobie już ponad 300lat.
OGRODY LABORANTÓW ›  Początku praktyk medycznych z wykorzystaniem leczniczej mocy ziół należy szukać w miejscowej tradycji.
KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY ›  Pierwotnie Karpacz należał do parafii Miłków. W początkowym okresie Msze św. odprawiano w szkole katolickiej, którą ufundował ks. Sommer.
LIPA SĄDOWA ›  W starożytnej Grecji lipa symbolizowała niewinność, czystość i nadzieję.
KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA ›  Kościół ten powstał dzięki staraniom „Stowarzyszenia Budowy Kościoła”, na czele którego stał pastor Richard Gunter z Miłkowa.
KARCZMA SĄDOWA – KARPACZ (BACHUS) ›  Odkrycie nad Jedlicą dość bogatych złóż rud żelaza.
MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI ›  Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochroną przyrody.
ODSŁONIĘCIE HORNFELSÓW ›  Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Okraj na wschodzie. Ich długość osiąga ok. 36 km.
DOM MORGENSTERNA - CARL ERNST MORGENSTERN 14.09.1847r.-... ›  Jednym z najsłynniejszych karkonoskich pejzażystów był profesor Carl Ernst Morgenstern.
KRUCZE SKAŁY ›  Według jednej z wersji podań najstarsze sztolnie na Kruczych Skałach były wydrążone przez tyrolskich gwarków, którzy poszukiwali tutaj turmalinu i szafirów.
DOM OSTATNIEGO LABORANTA ›  Według starej legendy początki powstania cechu laborantów związane są z dwoma studentami medycyny z Pragi.
KARCZMA SĄDOWA- PŁÓCZKI (UL.KOLEJOWA) ›  Na przełomie XII i XIII wieku Kotlina Jeleniogórska, a przede wszystkim same Karkonosze były terenem prawie niezamieszkałym.
SZTOLNIE - WEJŚCIE DO STAREJ SZTOLNI › Na przełomie XVIII i XIX wieku u stóp Śnieżki nastąpił największy rozwój górnictwa.

(informacje pochodzą ze strony Miasta Karpacz)